باسمه تعالی

واقعا باید دست کارگر هنرمند ایرانی را بوسید  “مقام معظم رهبری”          

سومین جشنواره فرهنگ هنر صنعت

مقدمه

امروزه  با مطالعات وسیع علمی در زمینه روانشناسی – بهره وری – بازدهی – ایجاد انگیزه – و مدیریت اثبات شده که اگر  منابع انسانی شاغل در بخش صنعت از لحاظ ذهنی – فکری و بدنی  دارای سلامت و فراغ بال باشند ، نتایجی بسیار مطلوب و قابل مشاهده در کارایی رشد و بالندگی صنعتی را می توان شاهد بودو این رشد تاثیرات بسزایی در سطح کیفی زندگی در جامعه و خانواده نیز خواهد داشت. این تاثیرات متقابل منجر به ایجاد روش های نوینی برای افزایش سلامت روانی منابع انسانی گردیده که یکی از این روش ها استفاده از ابزار هنری برای بیان و بروز احساسات درونی افراد و ارتقاء جنبه های دیگر شخصیتی آنان در کنار کار و فعالیت در محیط های صنعتی می شود.

هنر در رشته های مختلف خود زبانیست برای بیان امیال ، عواطف – افکار و  آرزو های آدمی و به عنوان بخشی مهم و اساسی که با استفاده از آن میتوان انسان را بهتر شناخت و در سایه این شناخت پایه ریزی جامعه ای پویا تر را انجام داده  و در همین راستا و با بهره مندی از ابزار هنر بر آن شدیم تا “سومین دوره جشنواره فرهنگ هنر و صنعت”  را با توجه به بهره گیری از تجارب دوره های پیشین برگزار کنیم.

نقش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران(مدیریت منطقه 21)

آغاز سال 1400 و بیانات مدبرانه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ، نوید سالی پر تلاش و موفقیت در تمامی زمینه های اجتماعی ایران عزیزمان را داشت و ایشان با نامگذاری امسال با عنوان (تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها) نقشه راه مشخصی را برای آحاد ملت ترسیم نمودند.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (مدیریت منطقه 21) نیز با عنایت به نامگذاری سال جاری و با توجه به اینکه بارزترین مشخصه منطقه ، صنعت سکونت و خانواده می باشد ، اقدام به برگزاری سومین دوره جشنواره فرهنگ هنر صنعت نموده است.

نقش سازمان های فرهنگی هنری در جریان سازی و ایجاد فضای انگیزشی و امید و نشاط با استفاده از ابزار فرهنگ و هنر برای رشد و تعالی روحی و اجتماعی افراد انکار ناپذیر است.شناسایی هنرمندان خانواده های صنعتگران شاغل بخش صنعت منطقه و ایجاد محیطی برای دیده شدن و بروز هنر این هنرمندان می تواند در افزایش حس خودباوری و ارتقاء سطح اجتماعی آنان بسیار تاثیرگذار باشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که سازمان با یاری و مساعدت بخش صنعت میتواند نقش موثر و مفید در این راستا ایفا نموده  و به عنوان بازوی فرهنگی هنری در صنعت به رشد و ارتقاء خانواده صنعت همت گمارد.

 

 

 

 

 

 

نقش صنعت وکارخانجات

منابع انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه در صنعت بالاترین اهمیت را دارا بوده و علم جدید مدیریت با طرح ریزی و تدوین برنامه های گوناگون تلاش دارد تا با انگیزه و اهمیت به جنبه های دیگر شخصیتی نیروهای شاغل از جمله ابعاد فرهنگی – هنری – رفاهی و سلامتی، بهروری و رشد تولید را افزایش دهد.

برنامه ریزی و تدوین و اجرای چنین برنامه هایی کمک شایانی به ارتقاء سطح نیروی انسانی می نماید. بهره وری و بازدهی مطلوب زمانی به وجود می آید که درکارکنان احساس امنیت ، ثبات شغلی ومشارکت بیشتر و همچنین شادابی معنوی و روحی وجود داشته باشد که نتیجه آن پیشرفت روز افزون صنعت و اقتصاد جامعه و کشور خواهد بود.

صنایع به عنوان تولید کنندگان کالای ایرانی و افزایش خود اتکایی ملی پیشگام بوده و می توانند با ایجاد انگیزه در منابع انسانی زمینه ساز ارتقاء کیفی و کمی محصولات تولید شده ی وطنی گردیده و وابستگی کشور را به واردات کمتر نمایند. توجه به این نکته خالی از لطف نیست که تولید کالای با کیفیت می تواند احساس خودکفایی و خودباوری – غرور ملی– سرانه درآمدی مطلوب، ثروت ملی بیشتر و … را با خود به همراه بیاورد.

از این رو مشارکت سازمان های فرهنگی هنری و صنایع و اجرای برنامه های نظیر جشنواره فرهنگ هنر، صنعت می تواند قدمی برای رسیدن به اهداف والای ملی باشد.

 اهداف و ضرورت ها

 • ضرورت استفاده از زبان هنر برای تحقق آرمان های والای میهن اسلامی
 • ارتقای شناخت مردم در زمینه دستاوردهای انقلاب اسلامی ، مقابله با ترویج ناکارآمدی نظام اسلامی
 • گسترش و تقويت خوداتكايی وخودباوری و عزت ملی
 • افزایش مخاطبان برای ارائه خدمات فرهنگی
 • افزایش انگیزه و بهره وری و راندمان در محیط کاری
 • آشنایی و حمایت از تولیدات داخلی و کالای ایرانی
 • ایجاد انگیزه برای مصرف کالای ایرانی و تولیدات داخلی
 • حمایت از کارخانجات و صنایع تولید کننده کالای ایرانی
 • شبکه سازی فرهنگی هنری
 • ضرورت ایجاد همکاری های مشترک بین سازمانی جهت ارتقاء سطح فرهنگی اجتماعی
 • شناسایی هنرمندان صنعتگر و ایجاد بستر فعالیت های بهتر برای آنان
 • ضرورت جذب مخاطب از طریق مراجعه سازمان ها به مخاطبان
 • ضرورت تدوین برنامه های فرهنگی هنری هنرمندان در برنامه های سازمان فرهنگی هنری
 • ضرورت ایجاد فضای امید و نشاط در خانواده صنعتگران
 • ضرورت جلب توجه عمومی به فرهنگ و هنر به عنوان راهکاری مناسب برای رشد

رشته های جشنواره :

1 – عکس

2 – گرافیک و تصویر سازی

3- خوشنویسی (نقاشی خط و نستعلیق)

4- کاریکاتور و کارتون

5- موسیقی (تکنوازی ساز ایرانی)

6- محصولات مجازی (در دو قالب پادکست و ویدئو کلیپ)

                             الف- پادکست داستان کوتاه با موضوع محیط کار

                             ب- ویدئو کلیپ با محتوای استندآپ کمدی با موضوع کار

7- بخش ویژه:

جایزه ویژه  شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در تمامی رشته ها با موضوع شهدای کارگر

موضوعات جشنواره:

رفع مشکلات محیط های کارگری ، پشتیبانی از تولید،  مانع زدایی از تولید، شهدای کارگر، اشتغال، تولید، جامعه کارگری، تولید داخلی، کارگر فعال و بانشاط

شعار جشنواره:

(خانواده ایرانی، پشتیبان کالای ایرانی )

جوایز جشنواره:

اهدای جوایز نقدی به نفرات اول تا سوم هر رشته به همراه لوح افتخار

 

شرایط شرکت در جشنواره:

 • ارسال همه آثار به جشنواره در ابتدای کار باید به صورت مجازی باشد.
 • آثار ارسالی در قالب پادکست و ویدئو کلیپ باید کمتراز هفت دقیقه باشد.
 • هر شرکت کننده (کارگران و خانواده ایشان) حداکثرمجاز به ارائه سه اثر در یک یا چند بخش به جشنواره است.
 • درخواست شرکت در جشنواره به منزله پذیرفتن تمامی قوانین جشنواره توسط متقاضی است و بدین‌وسیله دبیرخانه جشنواره مجوز انتشار محتوای آثار و استفاده از آن در فضای مجازی را به دست می آورد.
 • شرکت در این جشنواره برای شاغلین صنایع و خانواده محترمشان آزاد بوده و هیچگونه محدودیت سنی وجود ندارد.
 • 6- آثار راه‌یافته به این جشنواره توسط هیات داوران مورد ارزیابی قرار گرفته و به برگزیدگان در هر رشته جوایزی اهدا می‌شود.

درگاه های ارسال آثار:

 • واتساپ 09012472157 – 09378559510
 • تلفن ثابت 44587625-021
 • Farhangsara21@gmail.com پست الکترونیک    
 • اینستاگرام @fhs.farhangsara
 • سایت  farhangsara.ir

زمانبندی جشنواره:

 • مهلت ارسال آثار 15 آذر لغایت 15 بهمن
 • داوری آثار 25 لغایت 30 بهمن 1400
 • اختتامیه،اعلام نتایج و اهدای جوایز: اسفند ماه 1400

آدرس دبیرخانه:

تهران، بزرگراه شهید لشگری، بلوار شیشه مینا، شهرک فرهنگیان، میدان دانش، فرهنگ 9 ، فرهنگسرای دانش

روند اجرایی جشنواره:

جشنواره فرهنگ ، هنر و صنعت پس از جلسات متعدد ابتدایی و طی کردن مراحل تصویب در کمیته های مربوطه ، در تاریخ پانزدهم آذر ماه 1400 رسما با فراخوان عمومی از طریق صفحات مجازی، پوستر، تیزر و غیره به اطلاع عموم علاقمندان و واجدان شرایط شرکت در جشنواره رسید. مهلت ارسال آثار تا تاریخ 15 بهمن 1400 اعلام گردید و درگاه های متعددی از جمله دو شماره واتساپ (09012472157 – 09378559510 )، پست الکترونیک (Farhangsara21@gmail.com  ) ، صفحه اینستاگرام (@fhs.farhangsara) ، و سایت ( fhs.farhangsara.ir ) برای آثار ارسال تعیین شد. همچنین یک شماره تماس (02144587625) نیز جهت پاسخگویی به مخاطبان در دبیر خانه دائمی جشنواره یعنی فرهنگسرای دانش معین گردید.

جلسات پی در پی و متعددی با شهرداری محترم منطقه 21 در سطوح عالی و با حضور شهردار محترم جناب آقای مهندس کاشانی و معاونان محترمش  برگزار گردید و در نهایت جناب آقای مطهری معاون محترم اجتماعی فرهنگی منطقه 21 از طریق شهردار ماموریت یافتند تا به عنوان نماینده ایشان در همه جلسات مربوط به شهرداری شرکت کرده و توان مشارکت شهرداری را در زمینه های اعلام شده را ، سنجیده و اجرا نمایند که در نهایت هم منجر به مشارکت نقدی و غیر نقدی در تمامی مراحل این برنامه گردید.  

جلسات متعددی نیز در سطوح مختلف رئیس، معاون و کارشناسان با کارخانجات مختلف در سطح تهران مانند سایپا، پارس خودرو، ایران خودرو، شرکت های داروسازی و غیره…  برگزار گردید تا در زمینه مشارکت در تبلیغ جشنواره و اطلاع رسانی مناسب در بین پرسنل کوشا بوده و همچنین موافقت اصولی در زمینه درج لوگوی تبلیغات آنها نیز در پوسترها و بنرهای سطح شهر تهران اخذ گردید.

سطح کیفی اطلاع رسانی جشنواره از شرایط مطلوبی برخوردار بود تا حدی که تقریبا در تمامی کارخانجات و کارگاه های تولیدی از پوستر و بنر جشنواره استفاده شد و حتی در نشریات آنها نیز منعکس گردید. تعدادی از بنرهای جشنواره نیز در سطح شهر تهران به ویژه در ورودی تونل رسالت که یکی از مکان های پرتردد شهر تهران می باشد نصب شد.

انعکاس خوب این جشنواره درصفحات مجازی، شبکه های اجتماعی ،نشریات و خبرگزاریها  به سطح کیفی تبلیغات و فراخوان جشنواره افزود.

پس از تمدید جشنواره تا تاریخ 30 بهمن ماه 1400 حدود 1520 اثر در هشت رشته متفاوت که شامل: عکاسی، گرافیک، کارتون و کاریکاتور، خوشنویسی، موسیقی، محصولات مجازی و تصویرسازی بود از طریق درگاه های مختلف به دست دبیرخانه رسید .

با توجه به مکاتبات از پیش تعیین شده با معاونت محترم هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همه آثار رسیده جهت داوری به اینن معاونت و مراکز خاص تعیین شده فرستاده شد یکم تا دهم اسفند در دو مرحله داوری شده و آثار برگزیده به دبیرخانه ارسال گردد.داوران محترم معرفی شده توسط سازمان به شرح ذیل بودند:

 بخش گرافيك: پيمان عمراني (رئيس موزه عكسخانه شهر)

بخش تصويرسازي: حسين سعلبي فرد(كارشناس شبكه همكاري هاي خانه كاريكاتور)

بخش عكاسي: سعيد الله‌وردي (رئيس واحد موزه‌ها و نگارخانه ها مديريت هنرهاي تجسمي و امور موزه ها)

بخش كاريكاتور و كارتون: شهرام بابايي (رئيس خانه كاريكاتور)

بخش خوشنويسي: اميد خاكباز(كارشناس مسئول برنامه ريزي، پايش و راهبري موزه ها و خانه موزه ها)

بخش محصولات مجازی: جناب آقای افشین فکوری (دبیر جشنواره یک گام به جلو، کارشناس و منتقد فیلم)

بخش موسیقی : آقایان حسن آزاده فر و شهرام صارمی (کارشناسان موسیقی مدیریت موسیقی سازمان)

همچنین هرکدام از داوران وظیفه داشتند که در بخش ویژه سردار سلیمانی یک اثر را به دبیرخانه معرفی کنند تا در نهایت توسط شورای مدیران سه اثر انتخاب گردد.

در نهایت بیست و سه اثر برگزیده توسط داوران مذکور به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید تا در مراسم اختتامیه معرفی شده و هدایایی به ایشان تعلق گیرد.

توجه به بسترسازی برای نشر تصویر فرهنگ ایثار و خدمت، با فراهم کردن بخش ویژه ای که ملقب به نام مبارک سردار شهید قاسم سلیمانی بود از ویژگی های مبارک و بارز این دوره از جشنواره است که رنگ بوی تازه ای در ارسال و رقابت میان آثار بخشید.

همچنین تاثیر شیوع کرونا در شیوه برگزاری این رویداد و همچنین تعدد داوران در نظر گرفته شده به دلیل تعداد رشته های جشنواره و مواردی دیگر از چالش های پیش روی همکاران و دست اندرکاران خدوم و زحمت کش این دبیرخانه بود که در نهایت موجب شد تا نتایج نهایی و برگزاری اختتامیه با تاخیر صورت پذیرد و در تاریخ 4 مرداد 1401 مراسم اختتامیه در سالن مجتمع علمی کاربردی کوشا انجام پذیرد.

مراسم اختتامیه سومین جشنوراه فرهنگ و هنر و صنعت در تاریخ 4 مرداد 1401  در سالن مجتمع علمی کاربردی کوشا واقع در خیابان شیشه مینا و از ساعت 17 الی 20 برگزار گردید. مدعوین برنامه شامل برگزیدگان نهایی جشنواره همراه با خانواده های محترمشان، شهردار محترم منطقه 21، معاون محترم فرهنگی اجتماعی منطقه 21، اعضای محترم شورای محله فرهنگیان، خانواده محترم شهید مدافع حرم حجت الاسلام تمام زاده ، رابطین محترم کارخانه ها و کارگاه های تولیدی و مسئولان کانون های منطقه 21 و تعدادی از خبرگزاری ها بودند که با حضورشان به مراسم اختتامیه رونق خاصی بخشیدند. پس از تلاوت قرآن مجید و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران ، اجرای برنامه های مختلف مانند خیر مقدم مدیریت محترم فرهنگی هنری منطقه 21، سخنرانی شهردار محترم منطقه 21 ، تجلیل از خانواده شهید، اجرای دو برنامه نمایش و موسیقی صورت پذیرفت و در نهایت از بیست و سه شرکت کننده برگزیده با اهداء تندیس، مبلغ نقدی و تقدیر نامه قدردانی گردید. همچنین به پاس همکاری مناسب رابطان جشنواره به همه این عزیزان هدایایی تقدیم گردید. پایان این برنامه نیز با ثبت یک عکس یادگاری و پذیرایی از مدعوین ماندگار شد تا برگی زرین باشد از تلاش همه همکاران و دست اندرکارن برای آغاز چهارمین جشنواره فرهنگ، هنر و صنعت.

سبد خرید فروشگاه
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.